Dlaczego karty kredytowe tracą ważność?

17 lutego 2021
Category: Twojej Karty

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twoja karta kredytowa wygasa? Niedawno mi się to przydarzyło. Moja karta MBNA Smart Cash Mastercard zbliżała się do terminu ważności. Zastanawiałem się, kiedy pojawi się nowa karta kredytowa. Na szczęście dotarła około miesiąca przed wygaśnięciem.

To nasuwa pytanie: czy data ważności kart kredytowych jest w ogóle konieczna? Spójrzmy, dlaczego istnieją daty wygaśnięcia i do czego są używane.

Dlaczego karty kredytowe tracą ważność?

Chociaż możemy zmierzać w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego, karty kredytowe nadal są kawałkiem nowoczesnego plastiku. W związku z tym po pewnym czasie ulegają zużyciu. W końcu chip i pasek przestaną działać na Twojej karcie kredytowej, dlatego należy wymienić kartę.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego karty kredytowe tracą ważność. Aby mieć pewność, że masz najnowszą technologię kart kredytowych. Kiedyś karty kredytowe nie miały technologii chip-and-pin ani płatności zbliżeniowych. Przy każdym zakupie kartą kredytową trzeba było przesuwać palcem i podpisywać (co za ból w karku!). Potem pojawiły się PayPass i payWave, które znacznie ułatwiły nam życie. Wyobraź sobie, że nasze karty kredytowe nigdy nie straciły ważności. Możesz nosić przy sobie starą, nieaktualną kartę kredytową przez lata.

Wysłanie nowej karty kredytowej to także kolejna okazja dla wystawcy karty kredytowej do skontaktowania się z Tobą i zaoferowania Ci nowych produktów i usług – takich jak usługi monitorowania kredytu.

Co powinieneś zrobić, gdy Twoja karta kredytowa straci ważność?

Jeśli Twoja karta kredytowa wygasa, nie musisz się martwić. Firma obsługująca Twoją kartę kredytową powinna wysłać Ci nową, błyszczącą kartę kredytową. Dostałem swój miesiąc wcześniej, ale niektóre firmy obsługujące karty kredytowe wysyłają je na kilka tygodni przed ich wygaśnięciem. Twój nowy kredyt powinien mieć ten sam numer karty kredytowej i nową datę ważności. Powinien również zawierać nowy trzycyfrowy kod CVC2 z tyłu. Twoja nowa karta kredytowa powinna wystarczyć na kilka lat (moja jest ważna przez kolejne trzy lata).

Jako posiadacz karty, chociaż nie masz wiele do zrobienia, gdy Twoja karta kredytowa straci ważność, jest jeszcze trochę do zrobienia. Musisz aktywować nową kartę kredytową. Obecnie aktywowanie nowej karty jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Możesz ją aktywować online lub dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu.

Po aktywowaniu nowej karty kredytowej nie zapomnij pozbyć się starej. Pamiętaj, aby pokroić go na kilka kawałków i wyrzucić do kosza (upewnij się, że numer karty kredytowej nie jest widoczny, na wypadek, gdyby ktoś przeszukał twoje śmieci).

Przejście na nową kartę kredytową

Kiedy otrzymasz nową kartę kredytową, powinieneś otrzymać również nową umowę posiadacza karty. Poświęć trochę czasu na przeczytanie go. Będziesz chciał zobaczyć, czy coś się zmieniło. Czy stopa procentowa wzrosła? Czy wystawca Twojej karty kredytowej obciąża Cię teraz roczną opłatą? Nie dowiesz się, dopóki nie poświęcisz czasu na przeczytanie załączonych informacji.

Jeśli masz saldo na starej karcie kredytowej, nie musisz się martwić. Zostanie ona automatycznie przelana na Twoją nową kartę kredytową (nie musisz spłacać jej od razu, jeśli nie masz pieniędzy).

Podsumowanie

Jak widzisz, nie ma się czym martwić, kiedy Twoja karta kredytowa straci ważność. Tylko pamiętaj, aby aktywować nową kartę kredytową i wszystko powinno być w porządku.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie otrzymasz nowej karty kredytowej i minie tydzień od wygaśnięcia, skontaktuj się z wystawcą karty kredytowej. Może nowa karta została zgubiona lub skradziona pocztą.

Mając na uwadze wygaśnięcie i odnowienie karty kredytowej, możesz upewnić się, że wszystko idzie gładko i uniknąć ewentualnych oszustw.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy