Jak działa Twój okres karencji kredytu hipotecznego

Jak działa Twój okres karencji kredytu hipotecznego
16 października 2020

Dokonywanie terminowych spłat kredytu hipotecznego jest koniecznością, jeśli chcesz pozostać po dobrej stronie pożyczkodawcy. Ale wielu kupujących po raz pierwszy nie zdaje sobie sprawy, że masz pewną ilość miejsca, w którym możesz zapłacić. Umowy kredytu hipotecznego często mają okres karencji od 10 do 15 dni. Zrozumienie, jak działa okres karencji, może pomóc w zaplanowaniu strategii płatności po osiedleniu się w nowym domu.

Sprawdź nasz kalkulator kredytu hipotecznego.

Kiedy należy spłacić kredyt hipoteczny?

Ogólnie rzecz biorąc, pożyczkodawca oczekuje, że dokonasz płatności pierwszego dnia miesiąca, chyba że zdecydowałeś się na płatności dwutygodniowe lub zgodziłeś się podzielić płatności pierwszego i piętnastego. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy masz pożyczkę konwencjonalną, pożyczkę FHA, pożyczkę USDA czy pożyczkę VA.

Okres karencji daje jednak czas do 10 lub 15 dnia na dokonanie płatności, zanim zostaniesz uznany za spóźnionego. Nie oznacza to, że masz darmowy bilet do opłacenia po 1-szym, ale daje Ci to pewną elastyczność, jeśli termin płatności przypada na wakacje lub czekasz na wypłatę. Twój indywidualny pożyczkodawca musiałby dokładnie określić, jak długi jest Twój okres karencji.

Płatności w okresie karencji

O ile otrzymasz płatność przed końcem okresu karencji, możesz uniknąć płacenia kary za opóźnienie w spłacie pożyczki. To, czy zapłacisz odsetki w okresie karencji, zależy od struktury Twojej pożyczki. Jeśli masz tradycyjną pożyczkę, możesz nie naliczać żadnych odsetek do czasu wygaśnięcia okresu karencji. Z drugiej strony niektórzy pożyczkodawcy będą naliczać odsetki za każdy dzień, w którym nie zapłacisz po terminie.

Jeśli jesteś w okresie karencji, ważne jest, aby dokładnie zaplanować płatność. Na przykład, jeśli masz zupełnie nową pożyczkę, skonfigurowanie automatycznych wersji roboczych lub płatności online może zająć trochę czasu. Dlatego może być konieczne przesłanie płatności pocztą. Jeśli przycinasz go zbyt blisko, możesz skończyć w gorącej wodzie.

Co się stanie, jeśli zapłacisz późno?

Są dwie rzeczy, którymi muszą się zająć właściciele domów, gdy nie otrzymają płatności w okresie karencji. Pierwsza to opłata za zwłokę. Niektórzy pożyczkodawcy pobierają stałą kwotę w dolarach, podobnie jak firma obsługująca karty kredytowe pobiera 25 lub 35 USD za opóźnienia w płatnościach. Inni mogą jednak pobierać opłatę za opóźnienie w wysokości procentu spłaty pożyczki.

Może to być kosztowne, jeśli zaciągniesz dużą pożyczkę. Załóżmy, że Twój pożyczkodawca pobiera 5% kary, a miesięczna rata kredytu hipotecznego wynosi 2000 USD. Możesz zostać zmuszony do zapłacenia łącznie 2100 USD za samo niedotrzymanie terminu. Opłata w wysokości 100 USD może nie wydawać się dużą kwotą. Ale jeśli płacisz za późno dwa lub trzy razy w roku, suma może się szybko skończyć.

Inną kwestią jest to, jak opóźnione płatności mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. Jeśli spłacasz pożyczkę 30 dni lub dłużej, pożyczkodawca może zgłosić to w biurach kredytowych. Nawet jedna spóźniona płatność może obniżyć twoją zdolność kredytową nawet o 100 punktów, utrudniając uzyskanie zgody na nowe linie kredytowe i prawdopodobnie narażając Cię na wyższe stopy procentowe.

Zadzwoń do pożyczkodawcy, jeśli będziesz miał kłopoty

Jeśli Twój kredyt mieszkaniowy ma okres karencji, ale nadal nie sądzisz, że będziesz w stanie spłacić kredyt hipoteczny na czas, dobrze jest jak najszybciej zadzwonić do pożyczkodawcy i poinformować go, co się dzieje. Twój pożyczkodawca może być w stanie zaoferować jakieś rozwiązanie, więc nie grozi Ci dalsze opóźnianie się lub zniszczenie kredytu z powodu opóźnionej spłaty kredytu hipotecznego.

Aktualizacja : tak wiele osób skontaktowało się z nami, szukając pomocy w zakresie podatków i długoterminowego planowania finansowego, uruchomiliśmy własną usługę dopasowywania, aby pomóc Ci znaleźć doradcę finansowego. Narzędzie dopasowujące SmartAdvisor może pomóc w znalezieniu osoby do pracy w celu zaspokojenia Twoich potrzeb. Najpierw odpowiesz na serię pytań dotyczących Twojej sytuacji i celów. Następnie program zawęża Twoje możliwości – od tysięcy doradców do trzech powierników, którzy odpowiadają Twoim potrzebom. Następnie możesz przeczytać ich profile, aby dowiedzieć się więcej o nich, przeprowadzić z nimi rozmowę telefoniczną lub osobiście i wybrać, z kim będziesz pracować w przyszłości. Pozwala to znaleźć dobre dopasowanie, podczas gdy program wykonuje większość ciężkiej pracy za Ciebie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy