Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową
16 października 2020
Category: Kredytowej Jest

W tym artykule:

 • Jak sprawdzić swoje wyniki kredytowe
 • Co oznaczają oceny zdolności kredytowej?
 • Co wpływa na moje wyniki kredytowe?
 • Czy sprawdzenie zdolności kredytowej go obniża?

Możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową z wielu źródeł, w tym Experian. Poznanie znaczenia punktów kredytowych i tego, co na nie wpływa, może pomóc w przygotowaniach do ubiegania się o nowy kredyt.

Pożyczkodawcy używają ocen kredytowych, aby zdecydować, jakie jest prawdopodobieństwo, że spłacisz swoje długi w terminie. Istnieją setki modeli oceny zdolności kredytowej, choć najczęściej stosowany jest FICO ® Score common. Im wyższa ocena kredytowa, tym lepsze oferty prawdopodobnie otrzymasz od pożyczkodawców w postaci niższych stóp procentowych i innych korzystnych warunków.

Jak sprawdzić swoje wyniki kredytowe

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia swoich wyników kredytowych:

 1. Odwiedź bezpłatną stronę internetową z punktami kredytowymi. Liczne strony internetowe oferują bezpłatne oceny zdolności kredytowej; po prostu zwróć uwagę na warunki, zanim się zarejestrujesz. Niektóre bezpłatne witryny oferują wyniki edukacyjne, które mają pomóc Ci zrozumieć, jak sobie radzisz pod względem zdolności kredytowej. Swój bezpłatny wynik FICO ® można otrzymać za pośrednictwem Experian.
 2. Skontaktuj się z wydawcą karty kredytowej lub pożyczkodawcą. Wiele firm obsługujących karty kredytowe i pożyczki samochodowe oferuje bezpłatne wyniki kredytowe, które można sprawdzić, logując się na swoje konto online lub otrzymując na miesięcznym wyciągu. Zazwyczaj musisz wyrazić zgodę, aby otrzymać numer.
 3. Odwiedź doradcę kredytowego non-profit. Doradcy kredytowi często mogą bezpłatnie pobrać Twoje wyniki i omówić z Tobą szczegóły. Aby go znaleźć, skontaktuj się z National Foundation for Credit Counseling.

Co oznaczają oceny zdolności kredytowej?

Ponieważ istnieje tak wiele modeli oceny zdolności kredytowej, prawdopodobnie masz wiele wyników. Jeśli pobierzesz wynik z jednej witryny lub produktu, prawdopodobnie będzie on nieco inny niż ten, który znajdziesz w innym produkcie.

Więc nie rozłączaj się z jednym konkretnym wynikiem lub nawet dokładną liczbą. Zamiast tego zwróć uwagę na zakres, w jakim się znajdujesz. Większość witryn internetowych i wydawców kart oferuje oprócz liczby kontekst związany z wynikiem.

Informacje te zazwyczaj obejmują Twoje stanowisko i to, czy Twój wynik jest słaby, sprawiedliwy, dobry, bardzo dobry czy wyjątkowy. Prawdopodobnie znajdziesz również informacje o tym, dlaczego Twój wynik jest taki, jaki jest. Twój zakres wyników może pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób pożyczkodawcy oceniają Twoją zdolność kredytową i jakie rodzaje produktów kredytowych prawdopodobnie otrzymasz.

Co wpływa na moje wyniki kredytowe?

Ważne jest, aby zrozumieć czynniki, które wpływają na określanie wyników kredytowych, aby wiedzieć, jak je poprawić, jeśli to konieczne. W przypadku FICO ® Score, wersji kredytowej, którą otrzymasz za pośrednictwem Experian, istnieje pięć głównych czynników, które wpływają na Twój wynik. Wszystkie są ważone inaczej:

 • Historia płatności : Twoja historia płatności – to, jak często terminowo płacisz rachunki – stanowi 35% Twojego FICO ® Score. Opóźnione lub nieodebrane płatności mogą negatywnie wpłynąć na Twój FICO ® Score, a terminowe dokonywanie płatności to najlepszy sposób na utrzymanie go na wysokim poziomie.
 • Kwota długu : kwota dostępnego zadłużenia, z której korzystasz, nazywana wskaźnikiem wykorzystania kredytu, stanowi 30% Twojego wyniku. Oblicza się to, dzieląc ilość wykorzystanego kredytu przez całkowitą kwotę dostępnego kredytu. Jeśli więc masz trzy karty kredytowe z łącznym limitem kredytowym w wysokości 10 000 USD, a łączne saldo wszystkich trzech kart wynosi 3000 USD, współczynnik wykorzystania wynosi 30%. Większość ekspertów zaleca utrzymanie wskaźnika poniżej 30%, a dla najlepszych wyników poniżej 7%.
 • Długość historii kredytowej : jak długo korzystałeś z kredytu, w tym najstarsze i najnowsze konta – a także średni wiek wszystkich otwartych rachunków – stanowi 15% Twojego FICO ® Score. Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej korzystasz z kredytu, tym wyższe wyniki.
 • Kwota nowego kredytu : Całkowita kwota nowych punktów stanowi 10% Twojego FICO ® Score. Uwzględnia się to, ile kont ostatnio otworzyłeś i ile ostatnich trudnych zapytań masz w raporcie kredytowym. Zbyt wiele nowych kont i zapytań może wskazywać na większe ryzyko kredytowe.
 • Miks kredytów : Różne rodzaje kredytów, z których korzystasz, stanowią 10% Twojego wyniku FICO ®. Jeśli masz różne rodzaje kredytów, takie jak karty kredytowe i pożyczki ratalne, uzyskasz wyższy wynik niż w przypadku posiadania tylko jednego rodzaju kredytu, takiego jak karty detaliczne.

Kiedy otrzymasz swoją zdolność kredytową, powinieneś również otrzymać kilka wskazówek na temat swojego profilu wyników i dlaczego Twój wynik jest tam, gdzie jest. Będzie to obejmować informacje o tym, co go boli i co pomaga w uzyskaniu wyniku, jak na poniższym obrazku:

Te wskazówki pomogą Ci dowiedzieć się, co należy zrobić, aby utrzymać dobry wynik FICO ® i co należy zrobić, aby go poprawić. Na przykład, jeśli zła historia płatności jest jednym z powodów, dla których Twój FICO ® Score znajduje się na dole, powinieneś skupić się na terminowym regulowaniu rachunków. Rozważ automatyzację płatności, aby już nigdy ich nie przegapić.

Jak uzyskać bezpłatny wynik FICO ®

Zrozum powody, które pomagają lub szkodzą Twojemu FICO ® Score, w tym historię płatności, ilość wykorzystanego kredytu, a także inne czynniki, które wpływają na ogólny kredyt.

Czy sprawdzenie zdolności kredytowej go obniża?

Sprawdzenie własnej zdolności kredytowej jest uważane za miękkie zapytanie i nie wpływa w żaden sposób na twoją zdolność kredytową. Możesz sprawdzać swój wynik tak często, jak chcesz i wiedzieć, że nie wpłynie to na Twój kredyt. Rozsądnie jest regularnie sprawdzać swoją zdolność kredytową, ale szczególnie, gdy przygotowujesz się do ubiegania się o nowy kredyt.

Oprócz sprawdzania zdolności kredytowej należy co najmniej raz w roku sprawdzać raport kredytowy, aby upewnić się, że wszystkie zawarte w nim informacje są poprawne. Jeśli zauważysz coś, co Twoim zdaniem jest niedokładne, możesz złożyć spór w odpowiednim biurze informacji kredytowej.

Zwiększ swój wynik FICO ® natychmiastowo za darmo

Experian Boost pomaga, dając Ci kredyt na rachunki za media i telefon komórkowy, które już płacisz. Do tej pory te płatności nie wpływały pozytywnie na Twój wynik.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy