Kiedy sprzedawać akcje

17 lutego 2021
Category: Ogólnie Rzecz

Zastanawiasz się, czy to właściwy czas na sprzedaż? Jesteśmy z Tobą.

Są dobre i złe momenty na sprzedaż akcji. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż akcji tylko z powodu wzrostu lub spadku ceny to zły pomysł. Z drugiej strony istnieją inne sytuacje, które mogą być całkowicie uzasadnionymi powodami, aby nacisnąć przycisk sprzedaży:

 1. Powody, dla których kupiłeś akcje, nie mają już zastosowania.
 2. Firma jest przejmowana.Potrzebujesz pieniędzy, albo wkrótce będziesz.Musisz ponownie zbilansować swój portfel (ponieważ brakuje mu równowagi lub zmieniają się Twoje cele inwestycyjne).Widzisz lepszą okazję do inwestowania w innym miejscu.Mając to na uwadze, oto lista pięciu dobrych powodów, dla których warto sprzedawać akcje, i jak sprawdzić, czy któryś z nich dotyczy Ciebie.

  Źródło obrazu: Getty Images.

  1. Powody, dla których kupiłeś akcje, nie mają już zastosowania

  Często otrzymuję pytania, takie jak „Moje akcje Apple (NASDAQ: AAPL) podwoiły się od czasu ich zakupu. Czy mam sprzedać?

  Moja odpowiedź jest zawsze taka sama: „Dlaczego kupiłeś akcje w pierwszej kolejności i czy te powody są nadal aktualne? Mówiąc prościej, każda inwestycja w akcje powinna mieć jakiś powód, inny niż tylko to, że chcesz, aby cena wzrosła. Nazywa się to tezą inwestycyjną.

  Dopóki Twoja teza inwestycyjna nadal obowiązuje (i żaden z innych powodów, o których zamierzamy omówić, nie ma zastosowania), naprawdę nie ma dobrego powodu do sprzedaży.

  Z drugiej strony, jeśli coś się fundamentalnie zmieni, może to być dobry powód do sprzedaży akcji. Na przykład może to oznaczać:

  • Udział firmy w rynku spada lub konkurent oferuje teraz lepszy produkt za niższą cenę.
  • Wzrost sprzedaży wyraźnie zwolnił.Kierownictwo firmy uległo zmianie – zwłaszcza jeśli nowi menedżerowie podejmują lekkomyślne decyzje, takie jak zaciąganie zbyt dużego zadłużenia.Oczywiście nie jest to wyczerpująca lista. Zasadniczo, jeśli coś się zmieni, co zaprzecza Twojej tezie inwestycyjnej, jest to jeden z najlepszych powodów do sprzedaży.

   2. Firma jest przejmowana

   Innym potencjalnie dobrym powodem do sprzedaży jest zgodzenie się na przejęcie jednej z firm, w które inwestujesz. Po ogłoszeniu przejęcia cena akcji przejmowanej firmy zwykle wzrasta do poziomu zbliżonego do ceny uzgodnionej. W większości przypadków rozsądnie jest zablokować zyski w takim przypadku, ponieważ potencjał wzrostu może być dość ograniczony.

   Istnieją trzy potencjalne sposoby nabycia firmy – gotówka, akcje lub kombinacja tych dwóch.

   W przypadku nabycia w całości za gotówkę akcje zwykle skłaniają się w kierunku ceny nabycia. A jeśli transakcja się rozpadnie, akcje mogą się załamać. W przypadku przejęć za gotówkę rzadko warto trzymać swoje udziały.

   W przypadku transakcji typu cash and-stock może to być nieco trudniejsze, a decyzja sprowadza się do tego, czy chcesz zostać udziałowcem w firmie przejmującej. Na przykład AK Steel Holding (NYSE: AKS) zgodził się zostać przejęty przez Cleveland-Cliffs (NYSE: CLF) w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje. Akcjonariusze AK Steel musieli zdecydować, czy chcą zostać inwestorami w Cleveland-Cliffs. Jeśli Twoja odpowiedź w podobnej sytuacji brzmi nie, wypłata jest całkowicie akceptowalna.

   3. Potrzebujesz pieniędzy, albo wkrótce będziesz

   Generalnie dobrą zasadą jest trzymanie pieniędzy, których będziesz potrzebować w ciągu najbliższych kilku lat z dala od giełdy. Więc jeśli potrzebujesz pieniędzy, to z pewnością dobry powód do sprzedaży.

   Na przykład mój znajomy niedawno kupił dom i sprzedał większość swoich ulubionych pozycji na giełdzie, aby pokryć zaliczkę.

   Innym przykładem jest planowane wykorzystanie portfela inwestycyjnego do wysyłania dzieci na studia. Chociaż są młodzi, inwestowanie tych pieniędzy na giełdzie jest całkowicie w porządku, ale gdy minie kilka lat, rozsądnie jest przenieść te pieniądze na gotówkę lub równoważne inwestycje, takie jak płyty CD.

   4. Musisz zrównoważyć swoje portfolio

   Ponowne zbilansowanie portfela to kolejny dobry powód, dla którego możesz chcieć sprzedać akcje (lub kilka). Są dwie główne sytuacje, w których może to być konieczne.

   • Akcje o wysokiej rentowności: zainwestowałem około 10% wartości mojego portfela w akcje Bank of America (NYSE: BAC) na początku 2016 r. Akcje prawie potroiły się w ciągu następnych kilku lat i ostatecznie stanowiły ponad 20% mojego portfela wartość w jednym punkcie. Chociaż był to dobry problem, po prostu nie czułem się komfortowo, gdyby tak dużo moich pieniędzy zainwestowałem w jedną firmę.
   • Zmniejszanie ekspozycji na akcje: gdy zbliżasz się do emerytury, rozsądnie jest stopniowo zmniejszać ekspozycję na akcje. Jedną z popularnych praktycznych zasad jest odjęcie wieku od 110 lat, aby określić procent portfela, który powinien być zainwestowany w akcje. Jeśli minęło kilka lat, odkąd skorygowałeś alokację aktywów, możesz rozważyć sprzedaż części swoich akcji, aby przenieść pieniądze na inwestycje o stałym dochodzie (obligacje).5. Widzisz lepszą okazję do inwestowania w innym miejscu

    W idealnym świecie zawsze masz wolne pieniądze do zainwestowania za każdym razem, gdy znajdziesz atrakcyjną okazję inwestycyjną. Jednak prawdopodobnie tak nie jest.

    Oto przykład z prawdziwego świata. Kiedy w 2016 roku włożyłem 10% moich pieniędzy na akcje Bank of America, nie zdarzyło mi się, że miałem 10% mojego portfela w gotówce. Jednak dzięki krótkotrwałej panice niektóre banki handlowały absurdalnie niskimi wycenami i wiedziałem, że to nie potrwa długo. Więc sprzedałem kilka udziałów funduszu ETF (ETF), którego byłem właścicielem. Nie było nic złego w ETF, ale widziałem doskonałą długoterminową okazję, która była dla mnie bardziej atrakcyjna.

    Kiedy nie sprzedawać akcji

    Uwaga: żaden z powodów, o których wspomniałem, nie ma nic wspólnego z ceną samych akcji ani z tym, ile zyskały lub straciły od czasu ich zakupu.

    W rzeczywistości podejmowanie decyzji inwestycyjnych opartych wyłącznie na zmianach cen może być niebezpieczne. Zbyt wielu inwestorów decyduje się na sprzedaż po prostu dlatego, że ich akcje idą w górę, ale zbyt późno zdają sobie sprawę, że poszli w górę z jakiegoś powodu i nadal mają ogromny potencjał wzrostu. Częstym błędem jest sprzedawanie po prostu dlatego, że akcje spadają, „zanim sytuacja się pogorszy.

    To także zły pomysł, aby sprzedawać akcje tylko po to, aby obniżyć podatki. Istnieje popularna strategia podatkowa znana jako zbieranie strat podatkowych, która zasadniczo polega na sprzedaży tracących pozycji akcji w celu zmniejszenia podlegających opodatkowaniu zysków kapitałowych z innych inwestycji. I żeby było jasne, może to być mądra strategia, ale tylko wtedy, gdy akcje, które sprzedajesz, są tymi, które już chciałeś sprzedać z innych (ważnych) powodów.

    Najważniejsze jest to, że istnieją bardzo dobre powody do sprzedaży akcji; wielu długoterminowych inwestorów często sprzedaje akcje. Po prostu upewnij się, że sprzedajesz z właściwych powodów, a nie tylko po to, aby zablokować zysk, zapobiec dalszym spadkom lub zaoszczędzić pieniądze na podatkach. Jeśli to robisz, nie inwestujesz, handlujesz i istnieje duża różnica między tymi dwoma koncepcjami.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy